همانطور که میدانید ورزش کراس فیت در حال حاضر ورزشیست که سالهای اخیر توجه بسیاری از علاقمندان و وزشکاران را به خود جلب کرده است. اگر شما هم جز علاقمندان به دنیای ورزش باشید احتمالا نام کراس فیت را زیاد شنید اید. اما چرا کراس فیت پرطرفدار شده است؟ کراس فیت در دهه اخیر به یکی از محبوب ترین انواع آمادگی جسمانی تبدیل شده است. این رشته به شما کمک میکند که فیتنس و توانایی های فیزیکی را به حد بسیار بالایی افزایش دهید. در این مقاله از سایت تورال اسپرت در رابطه با تاریخچه کراس فیت صبحت خواهیم کرد. برای آشنایی با روند شروع کراس فیت و بررسی این رشته ورزشی، هدف ورزش کراس فیت و اینکه این رشته مناسب چه افرادی است؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • ولی این رشته از کجا شروع شد؟
 • مناسب چه دسته افرادی است؟
 • هدف این رشته چیست؟
 • کراس فیت در ایران

 

کراس فیت چیست

کراسفیت

کراس فیت چیست؟

از لحاظ لغوی کراس به معنای تقاطع و فیت به معنای آمادگی بدنی است. ورزش کراس فیت یک ورزش میان رشته ای است که از سه رشته ی المپیکی مادر؛ ژیمناستیک، وزنه برداری و دو میدانی حاصل شده است . ورزش کراس فیت با دارا بودن حرکات وزنه برداری، حرکات چابکی، هوازی، هماهنگی و انعطاف پذیری کامل ترین ورزش دنیا در همه ی ابعاد است.

کراس فیت از کجا شروع شد؟

این رشته در اصل در سال 2000 توسط آقای گلسمن ثبت میشود. باشگاه مبدأ کراس فیت در سانتا کروز کالیفرنیا می‌باشد. در سال ۲۰۰۵ تعداد ۱۳ باشگاه و امروزه بیش از ۱۳۰۰۰ باشگاه کراس فیت وجود دارد. آقای گلسمن در ابتدای کار یک ژیمناستکار نوجوان تیم ملی بود. قوی بودن و قوی تر عمل کردن دلیلی برای ابداع این رشته ورزشی توسط گلسمن بود. او متوجه شد که با استفاده از دمبل و وزنه ای که در بدنسازی استفاده میشد می تواند عملکرد بهتری داشته و از تمام ژیمناستکار های دیگر پیشی بگیرد.

گلسمن علاوه بر ژیمناستیک به دلیل داشتن دوستان دوچرخه سوارش، دوچرخه سواری هم میکرد. او با انجام تمرینات مداوم خودش و دوچرخه سواری در کنار آن متوجه شد که حتی از دوچرخه سواران نیز توان بدنی بالاتری دارد. بنابراین گلسمن به این نتیجه رسید که برای افزایش قدرت بدنی بالاتر و فیتنس بهتر یک سری از تمرینات را با یکدیگر القا کند. در واقع حرکاتی تلفیقی از مجموعه ای از رشته های ژیمناستیک، وزنه برداری و دو میدانی.

تاریخچه کراس فیت- ورزش کراس فیت

History of CrossFit

گلسمن در سال 1995 در کالیفرنیا باشگاهی تاسیس کرد و در همان سال از طرف اداره پلیس شهر سانتاکروز برای تمرین داده به نیروهای این اداره دعوت شد. تا قبل از این اتفاق گلسمن بیشتر جلسات تمرینی اختصاصی برای افراد برگزار میکرد؛ اما بعد از آن تعداد مشتری هایش دو برابر شد و این بار گلسمن جلسات تمرینی گروهی را در باشگاه خود راه اندازی کرد و این چنین جامعه کراس فیت تشکیل شد.

اولین شعبه آن در کراس فیت نورت در سیاتل بود. تا سال 2005، 13 شعبه دیگر نیز تاسیس شد و در سال 2012 قریب به 10 سال پس از شروع به کار کراس فیت، 3400 شعبه در سرتاسر جهان مشغول به کار شدند. تا سال2020 ، تقریباً 15000 شرکت وابسته به رشته کراس فیت در سراسر جهان وجود داشت. لوئی سیمونز، جان ولبورن و باب هارپر از مربیان مربوط به این رشته هستند.

هدف این رشته چیست؟

گرگ گلسمن آمریکایی میگوید هدفش از ساختن ورزش کراس فیت این بود که بتوان با انجام حرکات این ورزش به حداکثر قابلیت های مورد نیاز بدن انسان دست یافت ! فلسفه و روح این ورزش اینست که مخاطبان خود را به سمتی راهنمایی کند که به راحتی بتوانند در هر مکان، در هر زمان، با هر جنسیت، با هر سنی و با هر اندازه آمادگی بدنی که دارند ؛ بتوانند ورزش کنند و خود را از لحاظ فیزیکی در همه ی ابعاد آمادگی جسمانی رشد وتوسعه دهند.

مطالعه بیشتر: آسیب های بدنی شایع در ورزش کراس فیت

تاریخچه کراسفیت

کراس فیت

اهداف تمرینات کراس فیت:

به صورت کلی تمرینات کراس فیت برای ارتقای 10 ویژگی فیزیکی فرد انجام می شود:

 • استقامت قلبی- عروقی و تنفس
 • استقامت بدنی
 • قدرت
 • انعطاف پذیری
 • توان تعادل
 • سرعت
 • تناسب اندام
 •  چابکی
 • دقت و تمرکز

مشاهده و خرید کراس فیت

اهداف تمرینات کراس فیت

Objectives of cross-fit exercises

میزان نیاز و اهمیت هر کدام از این ابعاد در تمرین های مختلف متفاوت است. برای مثال در تمرینات دویدن به استقامت قلبی و عروقی، استقامت بدنی، انعطاف پذیری و سرعت و … نیاز است. و در حرکات با وزنه به قدرت، توان، سرعت نیاز است، بنابراین با توجه به ترکیب انواع مختلف تمرینات میتوان دریافت که تمام ابعاد بدن در این رشته ورزشی بهبود می یابد.

حرکات پایه کراس فیت

 1. برپی
 2. حرکت تک ضرب
 3. حرکت دو ضرب
 4. ددلیفت
 5. تراستر
 6. پرتاب توپ
 7. حرکت شنا
 8. بالا رفتن از طناب
 9. پرش ارتفاع در جا
 10. اسکات

کراس فیت در ایران

همانطور که میدانید کراس فیت یک شرکت تجاری ثبت شده جهانی است. بنابراین برای برای فعالیت در این رشته باید ایران لایسنسی از این برند تجاری دریافت کند. اما با وجود تحریم ها و هزینه های نمایندگی، ایران از طریق فدراسیون ورزش های همگانی بدون اخذ اعتبار و نمایندگی استفاده میکند. در فدراسیون همگانی رشته های مختلف تحت عنوان کمیته معرفی میشوند و با برگزاری دوره های کارگاهی ازین سیستم های درامدزایی میکنند.

ورزش کراس فیت در ایران

کراس فیت در ایران

اما به طور رسمی تر کراس فیت در ایران با انتشار اولین کتاب کراس فیت که مربوط به سال 1395 است شناخته شد. این کتاب توسط سجاد عارفی نیا نوشته شده و در مدت کوتاهی با فروش بالایی مواجه شد. پس از این آشنایی همگانی و استقبال بالایی از آن بود که فدراسیون همگانی تصمیم بر تنظیم ساختار آموزشی برای کراس فیت گرفت. در همین راستا سجاد عارفی نیا به عنوان اولین رئیس کمیته آموزش کراس فیت منصوب شد.

ورزش کراس فیت برای چه کسانی مناسب است؟

کراس فیت تاثیر زیادی بر‌روی زیبایی اندام و افزایش استقامت بدنی دارد به همین دلیل این ورزش برای تمامی قشرها و سنین مناسب است. این ورزش ترکیبی از تمامی حرکات ورزشی مفید برای بدن بوده و از این رو در سال های اخیر بسیار مورد توجه ورزشکاران قرار گرفته است. تمرینات کراس فیت را میتوانید به صورت شخصی یا در باشگاه هاي مخصوص این ورزش انجام بدهید. اگر خودتان میخواهید این ورزش را انجام بدهید باید تواناییهاي بدنی مناسب و همینطور دانشی پایه نسبت به انجام حرکات داشته باشید.

تمرینات کراس فیت

کراس فیت مناسب همه افراد

باشگاه های کراس فیت

اگر دوست ندارید به تنهایی کراس فیت کارکنید، میتوانید به یکی از باشگاههاي کراس فیت ملحق شوید تا با شور و انگیزهي بیشتري ورزش کنید. باشگاههاي کراس فیت مانند سایر باشگاههاي ورزشی نیستند و در آنها شاهد حضور تردمیل یا دستگاههاي بدنسازي معمولی نخواهید بود. همچنین اعضاي باشگاه به تنهایی ورزش نمیکنند. در عوض شما در باشگاهی قرار دارید که شبیه به انباري پر از هالتر، جعبههاي پلیومتریک، توپهاي ورزشی، دمبل و کتلبل است. میله هاي بارفیکس، طناب و حلقههاي ژیمناستیک از سقف آویزان هستند. تنها وسیله براي انجام تمرینات هوازي، دستگاه پارویی است. براي دویدن میتوانید از محوطهي اطراف باشگاه استفاده کنید. تمرینات نیز به صورت گروهی انجام میشوند.

بیشتر بخوانید: تاثیرات و فواید باورنکردنی یوگا بر بدن

سخن آخر

برای یک فرد معمولی جذابیت و دلایل محکمی وجود دارد تا با روشهای مختلفی تمرین کند و در جهت تقویت زمینه های مختلفی بدنی تلاش کند. برای بیشتر مردم فقط دویدن یا دوچرخه سواری راضی کننده نیست، بلکه می خواهند همه این کارها را با هم انجام دهند. کراسفیت CrossFit این ایده را ممکن ساخته است. محبوبیت کراس فیت CrossFit به حدی است که شرکت های وابسته روزانه در حال افزایش هستند.

اگر ورزشکار هستید و بدنسازي کار میکنید، بهتره کراس فیت را امتحان کنید. حتماً از انجام کراس فیت لذت خواهید برد. اگر تازه کار هستید، شرایط سلامتی خود را قبل از اجراي تمرینات چک کنید و به یک باشگاه کراس فیت مراجعه نمایید تا برنامه هاي تمرینی اختصاصی دریافت کنید. در این مقاله از سایت تورال اسپرت سعی کردیم تاریخچه کراس فیت را بررسی و دیدگاه کلی ای از این رشته ورزشی پرطرفدار ارائه دهیم. در مقالات جداگانه ای در مورد فواید کراس فیت، تمرینات آن و آسیب های شایع کراس فیت بیشتر صحبت خواهیم کرد.