ورزش یوگا که ریشه اش به هند برمیگردد هم جسم و هم ذهن را درگیر می کند. مشخص نیست که اولین بار چه کسی یا چه کسانی یوگا را به وجود آوردند. اما این ورزش محدود به هند و هندوها نشد و مردم از سراسر جهان از آن استقبال کردند. شاید چون موقع انجام یوگا هماهنگی خاصی بین جسم و ذهن به وجود می آید و آرامش عمیقی به افرادی که یوگا کار می کنند یا اصلاح یوگی دست می دهد. اما با وجود این گستردگی آموزش های یوگا، خیلی از این افراد حتی از تاثیرات  و فواید مطلوب حرکات یوگا بر هر قسمت از وجود خود کاملا آگاه نیستند.

در این مطلب از سایت تورال اسپرت به بررسی ورزش یوگا، اثرات یوگا بر بدن و معیاب و مزایای تمرینات یوگا می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشد.

 آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • یوگا چیست؟
 • اصلاح یوگی و یوگینی
 • اثرات یوگا بر اندام ها
 • معایب یوگا
 •  رفع استرس با یوگا
 •  لاغری با یوگا
 •  افسردگی و تاثیرات یوگا بر آن

یوگا چیست؟

تمرینات یوگا به عنوان یک ورزش ذهن و بدن معرفی میشه و اغلب افکار عمومی اون رو کاملا یک ورزش تصور می کنند. اما محققان یوگا رو به عنوان یک راه معنوی و اسرارآمیز معرفی میکنند و استاتید یوگا هم اون رو بسیار متفاوت از ورزش می دانند.

البته کسانی که با یوگا آشنا می شوند در مرحله اولیه آن رو به عنوان حرکات جسمی می شناسند. و ممکنه برای لاغری، زیبایی اندام  و حتی رسیدن به آرامش از آن استفاده کنند. اما به تدریج آن را به عنوان یک ورزش ذهنی و بعد از آن یک راه معنوی به کار می گیرند.

تاثیرات یوگا

یوگا

یوگا در حقیقت یک تعالیم سری است. که سینه به سینه منتقل شده بنابراین اون چه که در کتاب ها و یا مرکز عمومی آموزش داده میشه واقعیت یوگا نیست.

به گفته کارشناسان این ورزش، فلسفه یوگا با روح درونی انسان، گیتی و چگونگی ارتباط و پیوستگی این دو سر و کار دارد. تمرینات یوگا میتواند روح انسان را تقویت کند. و به این  صورت انسان از لحاظ روحی درک بیشتری از خود و خدای خود داشته باشد.

واژه یوگا در اصل از واژه یوج در زبان سانسکریت به معنی یکپارچگی و یگانگی آمده است. یوج با واژه یک و یگانه در فارسی خویشاوند است.

اصلاح یوگی و یوگینی به چه معنا است؟

در ورزش یوگا، “یوگی” به مرد یوگا کار و “یوگینی” به زن یوگا کار گفته می‌شود. این اصلاحات از زبان سانسکریت ریشه می‌گیرند و به افرادی اشاره دارند که به طور جدی و مستمر به تمرینات و آموزه‌های یوگا مشغول هستند. یوگی‌ها و یوگینی‌ها نه تنها به تمرینات فیزیکی یوگا می‌پردازند، بلکه به اصول و فلسفه‌های معنوی یوگا نیز پایبندند. این اصول شامل تمرینات تنفسی (پرانایاما)، مراقبه (مدیتیشن)، و دنبال کردن یک سبک زندگی سالم و متعادل است که به ارتقای سلامت جسمی، ذهنی و روحی کمک می‌کند.

اثرات یوگا بر اندام ها

در مطالعه ای که مجله فیزیولوژی و فارماکولوژی هند منتشر کرده است. مشخص شد که یوگا تاثیر و فواید زیادی بر اندام های بدن دارد. 46 نفر در این مطالعه شرکت کرده بودند. که 23 نفرشان گروه کنترل و بقیه افراد، تمرین یوگا انجام می دادند. نتیجه این تحقیق نشان داد تمرین یوگا بهبود قابل توجهی در قدرت و استقامت عضلات تنفسی ایجاد می کند.

تمرینات یوگا

یک تحقیق بزرگتر که روی 15550 مرد و زن میانسان به مدت 10 سال انجام شد. نشان داد تمرین یوگا ارتباط مشخصی با کاهش وزن دارد. البته این هم مهمه که شما چه نوع  یوگایی کار می کنید. مثلا انواعی که حرکات هوازی بیشتری دارند. مسلما تاثیرگذارترند. اما یوگا در کنار اثرات و فوایدی که دارد معایبی نیز دارد.

معایب یوگا

با اینکه یوگا فواید زیادی روی جسم و روحمان دارد. اما حرکات پیشرفته در یوگا باعث آسیب مفاصل و تغییر حالت فیزیکی بدن می شود. بعضی از حرکات یوگا که همواره با خم شدن بیش از حد ستون فقرات به جلو همراه است، میتونه باعث شکستگی مهره ها شده و یا نرم شدن استخوان یا مفاصل را به دنبال داشته باشد.

البته این عوارض فقط در تمرینات پیشرفته یوگا اتفاق می افته، وگرنه یوگا نیز مثل خیلی از فعالیت های جسمی دیگه پوکی استخوان را کند می کند.

 رفع استرس با تمرینات یوگا

استرس و فشار عصبی در خانم ها باعث بروز اختلالات هورمونی می شود. و به دنبال آن نامنظم شدن پریود، آمنوره و یا توقف کامل قاعدگی و یا اختلال در تخمک گذاری اتفاق می افتد.

ورزش یوگا

حرکات یوگا

استرس در مردان هم با انزال، اختلال نعوظ و کاهش هورمون تستوسترون منجر می شود. خیلی از خانوم ها و آقایان برا رفع استرس به یوگا رو می آورند. که اتفاقا انتخاب خیلی خوبیه و به کاهش استرس کمک بسیار زیادی می کند.

 لاغری با یوگا

خیلی ها می پرسند که یوگا باعث لاغری میشه یا نه؟! اول از همه باید بدونید که یوگا یک ورزش روحی و روانیه. که 5 هزار سال پیش در هندوستان به وجود آمده است. و گرچه گاهی فقط به ورزش فیزیکی قلم داد می شه اما روی جنبه های مختلف زندگی از جمله تغذیه، افکار و فلسفه زندگی تاثیر می گذاره.

 

کسی که یوگا کار میکنه نسبت به جسم و ذهن خودش اگاهی بیشتری دارد و همین باعث میشه که به تغذیش بیشتر اهمیت بده و به سمت رژیم های سالم تر برد. و بیشتر به درون خودش توجه داشته باشد. بنابراین یکی از فواید یوگا بر سلامتی تاثیر آن بر لاغری می تواند باشد.

 افسردگی و تاثیرات یوگا بر آن

محققان میگن تمرینات هفتگی یوگا و انجام تنفس های عمیق حین آن تاثیرات مثبتی روی افسردگی دارد. یوگا مثل خیلی از ورزش های دیگه مواد شیمایی خاصی رو در بدن آزاد می کنه که باعث حس نشاط در فرد می شود.

تاثیرات و فواید یوگا بر بدن

تمرین یوگا

در مطالعات اخیرا 30 نفر که به افسردگی شدید دچار بودند. تحت درمان با دوز بالا و دوز پایین یوگا قرار گرفتند. دوز بالای یوگا 3 جلسه 90 دقبقه ای در هر هفته و دوز پایین آن تنها 2 جلسه بود. نتیجه نشان داد که در هر دو گروه علایم افسردگی کاهش قابل توجهی پیدا کرده و میزان این کاهش در گروه با دوز بالا بیشتر بوده است.

در حرکات یوگا، عملکرد ذهنی و جسمی افزایش پیدا می کند. و عضلاتتان را قوی تر می کند. همچنین گفته شده که تمرینات تعادل، تمرکز را زیاد میکند و تصمیم در شرایط سخت و دشوار زندگی را ساده تر می کند.

یوگا و سیستم قلبی عروقی

یکی دیگر از فواید و تاثیرات یوگا بر یدن بر روی سیستم قلبی  عروقی است. تحقیقات بیو شیمیایی نشان می دهد که این ورزش مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کنه و باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون و تقویت سیستم ایمنی بدن می شه!

فواید یوگا

ورزش یوگا

یوگا همچنین خون رسانی در بدن را بهبود می بخشه و باعث میشه سطح انرژی در بدن را بالا ببرد و به طور کلی حالتون بهتر باشد.

نکات مهمی که پیش از شروع تمرینات یوگا باید به آنها توجه و عمل نمائیم:

 • ورزش یوگا و تمرینات آن را پیش از آنکه آموزش صحیح دیده باشید به تنهایی انجام ندهید.
 • اگر در دوران بارداری به سر می برید و یا از بیماری خاصی رنج می برید قبل از شروع به تمرینات با یک پزشک متخصص مشاوره نمائید.
 • آناتومی بدن خودتون رو بشناسید و پیش از اقدام به انجام تمرینات یوگا  قدرت جسمی و فیزیک خود را ارزیابی کنید.
 • یوگا را به صورت پایه ای آموزش ببینید. و پیش از شروع تمرین حتما بدن خود را گرم و آماده اجرای حرکات کنید.
 • اگر اجرای حرکتی را به درستی درک نکردید حتما از مربی بخواهید که مجددأ آنرا برای شما توضیح و اجرا کند
 • از لباس مناسب استفاده کنید و لباسی را انتخاب کنید که در هنگام تمرینات بتوانید آزادانه حرکات را اجرا کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت تورال اسپرت به فواید یوگا و معرفی آن می‌پردازیم. برای این‌که بدانید سراغ کدام ورزش بروید، لازم است که در ابتدا در مورد آن ورزش اطلاعات داشته باشید. دراین مطلب گفتیم که یوگا چیست و با فواید ورزش یوگا آشنا شدید. برای آشنایی و شروع این ورزش فوق‌العاده، خواندنِ این مطلب کمک بزرگی به شما خواهد کرد. اما اگر به یوگا علاقه ای ندارید می توانید ورزش پلاتس را انتخاب کنید. ما در مقاله ای دیگر به بررسی ورزش پیلاتس و فواید آن پرداخته ایم.

تمرینات یوگا

حرکت یوگا

پیشنهاد می کنم که برای آگاهی بیشتر در مورد ورزش یوگا و سایر رشته های ورزشی و مطالعه مقالات روز ورزشی به سایت تورال اسپرت مراجعه نمایید. و همچنین برای سفارش و خرید لوازم و تجهیزات رشته های مختلف ورزشی به صفحه اصلی سایت ما * تورال اسپرت * سربزنید.