همانطور که میدانید تمرینات ورزش کراس فیت مفاصل و گروه های عضلانی مختلف را با شدت بالا درگیر میکند؛ بنابراین آسیب های بدنی در آن میتواند شایع باشد. امکان آسیب دیدن در کراس فیت هم مانند همه رشته ها وجود دارد. آسیب دیدن  اگر از علاقمندان این رشته ورزشی هستید و یا در حال انجام تمرینات کراس فیت می باشید بهتر است از آسیب های شایع این ورزش هم بیشتر بدانید. این امکان وجود دارد که به دلیل تمرین نادرست، استفادهه نادرست و یا مربی نامناسب در این رشته دچار آسیب شوید. در این مطلب از سایت تورال اسپرت در ادامه از آسیب هاب شایع در ورزش کراس فیت خواهیم گفت، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 • کراس فیت چیست و چه هدفی را دنبال میکند؟
 • نمونه های از آسیب های کراس فیت
 • آسیب زا ترین تمرینات
 • علل اصلی آسیب ها و اشتباهات معمول ورزشکاران
 • 4 اشتباه رایج و آسیب زا در کراس فیت

کراس فیت چیست؟

تمرینات کراس فیت چیه؟ کراس فیت یعنی constantly varied functional movements at high intensity خب بیایید این جمله را برای درک بهتر در بخش های مختلف توضیح دهیم:

 • constantly varied: یعنی دائما متغییر، تمریناتی که ما در کراس فیت انجام میدهیم دائما تغییر میکنند چون کراس فیت اعتقاد داره روتین دشمن فیت  است.
 • functional movement: یا تمرینات کاربری، یعنی تمریناتی که شما در طول روز با آن سروکار دارد، این تمرینات در کراس فیت شبیه سازی شده، به عنوان مثال بالا رفتن از پله، جابه جایی یک کیسه و …
 • high intensity: یعنی تمریناتی با شدت بالا
کراس فیت

Cross-fit

حالا هدف کراس فیت چیه؟

کراس فیت میخواهد در نهایت توان شما رو بالا ببره، یعنی بار زیاد در مسافت طولانی در کمترین زمان، این جمله در نهایت میشه انجام کار زیاد در کوتاه ترین زمان. بنابراین کراس فیت سه مولفه دارد که از طریق این مولفه ها میتونیم تمریناتمان را متنوع کنیم، شما میدونید این سه مولفه چیا هستند؟

 1. استفاده از تمرینات متابولیکی
 2. تمرینات ژیمناستیک
 3. و در نهایت استفاده از تمرینات وزنه برداری

آسیب های شایع ورزش کراس فیت

با توجه به توضیحاتی که دادیم و هدفی که کراس فیت دنبال میکنه، این رشته  ورزشی هم مانند بسیار از تمرینات دیگر در کنار فواید، ممکنه عارضه و آسیب هایی هم داشته باشد.

اما کراس فیت هم مانند همه رشته ها یک بخش سلامتی و یک بخش قهرمانی دارد. بنابراین قطعا کسی که این رشته را با هدف تمرینات قهرمانی و شرکت در مسابقات انجام میدهد، طبیعیست که در بخشی از این مسیر مغایرت هایی با بخش سلامتی پیدا  خواهد کرد، زیرا که این مسیر قهرمانی نیز مانند همه رشته ها مستلیزم فشار بیشتر به بدن خواهد بود. یعنی شما در هر رشته ای، اگر در بحث قهرمانی وارد شوید لازم است که بیش از حد معمول به بدن فشار کرده، رکورد بزنید و ارتقای امادگی جسمانی داشته باشید. پس بگذارید همین ابتدای بحش این موضوع را به صراحت بیان کنیم که تمرینات قهرمانی و آسیب هایی که در پی آن امکان دارد پیش بیاد یک بحث جداگانه ای دارد.

حرکات کراس فیت

تمرینات کراس فیت

این که ما به صورت مطلق بگویم که هر کسی که کراس فیت رو شروع کرد و امادگی قبلی نداشت دچار آسیب های جبران ناپذیری خواهد شد به نظر اشتباه است. در این رشته هم مانند همه رشته های ورزشی  کسی آسیب خواهد دید که از تحت نظر یک مربی حرفه ای تمرین نکرده و  تمرینات کنترل نشده داشته باشد.

با توجه به این که تمرینات کراس فیت مفاصل و گروه های عضلاتی مختلفی را درگیر میکند و با شدت بالایی انجام میشود، آسیب های ناشی از این تمرینات در هر نقطه ای از سیستم اسکلتی میتواند دیده شود.

نمونه های از آسیب های کراس فیت

آسیب به کمر

بیایید صادق باشیم صدمات کمر در تمرینات کراس فیت بسیار خطرناک است، در زیر نمونه های از آسیب زا ترین تمرینات این ورزش برای کمر آورده شده است:

 • Deadlift
 • فشار هالتر
 • اسکوات (در انواع مختلف آن)
آسیب های کمر در کراس فیت

آسیب های کمر در کراس فیت

در این حرکات بیشتر افراد بدون توجه به اقداماتی که قبل از انجام تمرین لازم است شروع به کار میکنند، اینکه در هنگام ددلیفت هالتر باید دقیقا کجا باشد؟ وضعیت پاها به چه شکلی باید قرار گیرد؟ بسیار نکات مهمی است که میتواند از آسیب های احتمالی جلوگیری کند. در حرکات ددفیت و اسکوات از آنجایی که کمر باید خم شود و از فشار هالتر استفاده می شود، ممکن است با وزن کم، عضلات ضعیف به کمر آسیب وارد شود.

آسیب دیدگی شانه

یک اشتباه اصلی ورزشکاران تازه وارد کراس فیت این است که زمانی که از ناحیه شانه آسیب می بینند، پس از تسکین درد و بهبودی با شتاب تمرینات را شروع میکنند و اینبار با درد و آسیب بیشتری مواجه میشود. این واقعیتی مشخص است که آسیب دیدگی شانه کاملا دردناک بوده و پروسه درمان بسیار طولانی دارد. بنابراین آسیب دیدگی شانه در کراس فیت باید بسیار دقیق درمان شود و حتی پس از بهبودی نیز شما باید تمرینات شانه را با دقت بسیار و به تدریج شروع کنید.

آسیب زا ترین تمرینات:
 • پرس نیمکت؛
 • انجام حرکات ناصحیح با دمبل
 • حرکات سینه

آسیب های مفصلی

سومین مورد از آسیب های این لیست و اما مهمترین آن مربوط به آسیب های مفصلی است. شما باید بدانید که تقریبا در تمام تمرینات کراس فیت یک یا تمام مفاصل به طور همزمان درگیر هستند.  شاید آسیب دیدگی زانو،  پارگی مینیسک و یا رباط های زانو ناخوشایند ترین نوع آسیب مفصلی محسوب شود.

آسیب های مفصلی در تمرینات کراس فیت

آسیب های مفصلی در تمرینات

برای جلوگیری از بروز این نوع آسیب دیدگی ها باید به فرم قرار گرفتن بدن، زانوها و مفاصل بسیار دقت کرد. انجام صحیح حرکات ورزشی کراس فیت و قرار گیری در فرم مناسب بدن برای انجام حرکت، آمادگی های بدنی پیش از انجام بسیار نکات مهمی در جلوگیری از آسیب های مفصلی هستند چراکه هیچ تمرین خاصی وجود ندارد که تاثیر خاصی بر این نوع آسیب ها داشته باشد.

علل اصلی آسیب ها و اشتباهات معمول ورزشکاران

بیایید به دلایل اصلی آسیب دیدگی ورزشکاران در طول تمرین نگاهی بیاندازیم و 4 اشتباه معمول ورزشکاران کراس فیت را بررسی کنیم .

علت های  آسیب دیدگی در کراس فیت

بگذارید همین ابتدای کار بگویم که در کراس فیت دلایل مشخصی وجود ندارد و در هر حال ممکن است شما آسیب ببنید.

 • تکنیک نادرست

این را یکی از دلایل اصلی آسیب ورزشکاران تازه کار دسته بندی کنید. بنابراین اگر تازه کارید حتما از یک مربی حرفه ای مشاوره و تمرین دریافت کنید

 • تعقیب سوابق

شما باید با وزنی که در آن قرار دارید بدون تعصب به انجام تکنیک ها تمرینات را انجام دهید.

علت های  آسیب دیدگی در کراس فیت

آسیب دیدگی در کراس فیت

 • از دست دادن تمرکز یا سهل انگاری

از آفت تازه کار های این ورزش گفتیم اما این قسمت در حال حاضر آفت ورزشکاران با تجربست. ممکن است پس از 100 بار انجام یک تمرین به خصوص ممکنه این جمله را زیاد شنیده  باشید که این کار رو با چشمان بسته هم میتوانم انجام دهم. این دقیقا همان سهل انگاری ایه است که در یک لحظه میتواند عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد.

 • تجهیزات و لباس و کفش نامناسب

بسیاری از کفش های کتانی برای ورزش های سنگین طراحی نشده اند و به راحتی نمیتوان تعادل را روی آن حفظ کرد. از تجهیزات محافظتی مناسب، مانند بالشتک یا پد، کلاه ایمنی، محافظ دهان، محافظ صورت، و عینک استفاده نمایید.

4 اشتباه رایج و آسیب زا

 1. گرم شویدورزشکاران شاید چندان به اهمیت این موضوع دقت نکنند و در هنگام گرم شدن به خوبی گرم نشده و مفاصل را کشش نمیدهند. و این باعث ایجاد آسیب های مشخصی شود.
 2. توجه نداشتن به آسیب های قبلی وصدمات گذشته: به عضلات و مفاصل را که قبلاً زخم شده یا به تازگی بهبود یافته اند فشار وارد نکنید، این می تواند وضعیت را به طور جدی بدتر کند.
 3. بدون آمادگی به وزنه های سنگین منتقل شدن: هنگام انجام تمرینات عجله نکنید و آن ها را با احتیاط و با به کار گیری تکنیک صحیح انجام دهید تا دچار آسیب ورزشی نشوید. و بدون امادگی به وزنه های سنگین منتقل نشوید و حتما استراحت های کافی بین تمرینات داشته باشید.
 4. شما باید قدرت خود را محاسبه کنید: اگر برای انجام وزن X تلاش می کنید و هنوز چندین رویکرد دارید، پس نیازی نیست که به ضرر تکنیک به وزن های اضافی بچسبید.

سخن آخر

همانطور که اشاره کردیم کراس فیت نوعی از تمرینات با شدت بالاست، بنابراین زمانی که شدت تمرینات و یا وزنه های مورد استفاده در تمرینات را افزایش میدهید مسلما خطر آسیب دیدگی شما نیز افزایش خواهد یافت. در این مطلب از سایت تورال اسپرت به برخی از آسیب های شایع کراس فیت اشاره کردیم، کمردرد، تاندون آشیل، آسیب های زانوو آرنج و … میتوانید آسیب های مهم این رشته باشد.

در این مطلب اشاره کردیم که اگر درکراس فیت تازه کار هستید، بهتر است با یک متخصص تناسب اندام و یا مربی حرفه ای کراس فیت کار کنید تا مطمئن شوید که تمرینات را به درستی انجام می دهید.و در ادامه به دلایل و اشتباهات رایج آسیب دیدگی در کراس فیت اشاره کردیم، از جمله این علل عبارت است از:  داشتن فرم نامناسب، تلاش برای حرکت سریع در تمرینات، یا بلند کردن بیش از آنچه می توانید انجام دهید می تواند منجر به آسیب شود. مبتدیان باید با سرعت کمتری حرکت کنند و وزن را به تدریج افزایش دهند تا سطح تناسب اندام شما بهبود یابد.