همانطور که می دانید تناسب اندام و لاغری رابطه مستقیمی با میزان کالری سوزی بدن دارد. اما اکثر ما تا صحبت از کالری سوزی می شود به فکر دویدن می افتیم. اما آیا ورزش های دیگر با کالری سوزی بالا وجود دارند؟ برای آشنایی بیشتر با این تمرینات ورزشی و پاسخ به این سوال که چه ورزش هایی بیشترین کالری را می سوزاند؟ در ادامه با تورال اسپرت همراه باشید.

کالری چیست؟

کالری در واقع یک واحد انرژی بوده و میزان یا سطح انرژی را نشان می دهد. زمانی‌که در علوم ورزشی و تغذیه صحبت از کالری می‌شود، منظور انرژی دریافتی از طریق مواد غذایی به داخل بدن و یا انرژی مصرف شده به ازای انجام فعالیت های بدنی است.

کالری سوزی؟

کالری سوزی فرآیندیست که در آن بدن با افزایش متابولیسم به بالاتر از حد نرمال، گرما یا انرژی تولید می‌کند. در واقع کالری سوزی با ورزش به زبان ساده تر به این معنی است که کالری ها در فرآیند ورزش سوخته شوند.

ورزش های کالری سوز

به دسته از ورزشها گفته می شود که بر اساس نوع فعالیت آنها، بدن در مدت زمان یک ساعته میزان قابل توجهی کالری می سوزاند.

چه عواملی در کالری سوزی موثر است؟

  • مدت زمان ورزش
  • سرعت
  • شدت تمرین
  • وزن و قد

چگونه شروع کنیم؟

قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید برای لاغری و تناسب اندامتان بهتر است با مربی یا یک متخصص در این زمینه صحبت کنید. چرا که مربی شما می تواند بهترین نوع تمرین را برای شرایط جسمی و سطح تناسب اندام فعلیتان مشخص نماید.

به یاد داشته باشید که قبل از هر اقدامی همه معیار های ایمنی و سلامتی لازم را در نظر بگیرید.

ورزش هایی با کالری سوزی بالا

برای داشتن کالری سوزی بالا، نکته‌ی مهمی که باید بدانید این است که روی تمریناتی تمرکز کنید که شدت بالایی دارند و خیلی زود ضربان قلب را بالا می‌برند.

 راه رفتن

یکی از ورزش های کالری سوز راه رفتن است. کالری سوزانده شده توسط هر دقیقه پیاده روی ۳.۱ تا ۴.۶ کالری می باشد. این کار آسان ترین راه برای کالری سوزی می باشد که حتی میتواند به راحتی با راه رفتن در محیط کار و خانه میزان قابل توجهی از کالری دریافتی را بسوزانید و در حفظ تناسب اندام خود به مرور زمان قام اساسی برداشته باشید.

دویدن

25t
دویدن

به راحتی حدود 900 تا 1.500 کالری در ساعت بسوزانید. یکی ورزش ها با کالری سوزی بالا دویدن یا پیاده روی سریع است. این کار تمام بخش های بدنتان را درگیر می کند. و به این ترتیب می تواند به کالری سوزی بیشتر و تغییر سریع سایز بدنتان کمک کند.

طناب زدن

24t
طناب زدن

این تمرین همانطور که اشاره کردیم به افزایش سریع ضربان قلب کمک می کند. و بنابراین می توانید با طناب زدن بالای 1074 کالری را در هر ساعت بسوزانید. البته مقدار دقیق کالری که بدن شما می‌سوزاند به فاکتورهایی که بالاتر هم اشاره کردیم بستگی دارد.

در مجموع هر چقدر وزن بیشتری داشته باشید، موقع انجام فعالیت‌های بدنی کالری بیشتری می‌سوزانید.

بالا رفتن از پله ها

23t
بالارفتن از پله ها

هیچ چیز به اندازه بالارفتن و دویدن از روی پله ها نمی تواند به افزایش ضربان قلب و آمادگی عضلاتتان کمک کند. بنابراین بهتر است برای داشتن یک کالری سوزی قابل توجه از پله ها به جای آسانسور استفاده کنید.

بالا رفتن از پله ها می تواند میزان 819 کالری در هر ساعت برای یک فرد 90 کیلویی بسوزاند.

شنا کردن

یکی از ورزش های هیجان انگیز دیگری که می‌تواند میزان قابل توجهی کالری را مصرف نماید شنا کردن است. شنای پروانه و ضربه‌های دست این شنا چیزی حدودا بین ۶۶۰ و ۹۷۶ کالری در یک ساعت می‌سوزاند، که این اعداد بسته به وزن شما و ظرفیت‌های بدن شما متغیر است.

دوچرخه سواری در فضای باز:

دوچرخه سواری در صورتی که با سرعت مناسب انجام شود ضربان قلب را به حد زیادی بالا می‌برد. با دوچرخه سواری می‌توان حدود ۶۸۰ کالری در ساعت سوزاند.

دوچرخه ثابت

26t
دوچرخه ثابت

اما اگر امکان ورزش با دوچرخه در فضای باز برای شما محیا نیست. این کار را با دوچرخه های ثابت ادامه دهید. این ورزش حدود ۹۵۲ کالری در ساعت می سوزاند.

زمانی که روی دوچرخه‌ی ثابت می‌نشینید و شروع به رکاب زدن می‌کنید خون در قلب و عروق شما جریان بهتری خواهد داشت و علاوه بر چربی‌سوزی به تناسب و سلامت بدن شما کمک خواهد کرد.

هرچقدر مقاومت پدال‌ها را بیشتر کنید، میزان این کالری‌سوزی هم به همان نسبت افزایش خواهد یافت. برای افزایش کالری سوزی در دوچرخه ثابت هرآنچه نیرو دارید روی کار بیاورید. و حتماً تمرین‌تان بعد از گرم کردن کامل بدن باشد

تردمیل

این ابزار ورزشی نیز به شما کمک می کند تا با حرکت بخش های متخلف بدنتان به کالری سوزی و تناسب اندام مناسب برسید. یه ساعت دویدن بر روی تردمیل با سرعت 6 مایل بر ساعت حدود 600-700 کالری از بدنتان را می سوزاند که البته این میزان با توجه به سرعت یا شرایط بدنیتان می تواند متفاوت باشد.

در استفاده از این ابزارهای ورزشی چه در باشگاه یا منزل به شما این امکان داده می شود. که طول گام‌ها و سرعت حرکت را با توجه به شرایط بدنی خود تنظیم نمایید.

ورزش درازنشست

ورزشی دیگری که میزان کالری بالایی را می تواند بسوزاند دراز نشست می باشد. دراز و نشست می‌تواند برای تقویت عضلات بسیار موثر باشد. به این ترتیب یک فرد با وزن ۸۲ کیلو به طور متوسط در هر 15 دقیقه حدود ۸۴ کالری می‌سوزاند.

ایروبیک

کالری سوزی انجام شده در حرکات ایروبیک در هر دقیقه  6.6 تا ۹.۸ می باشد. تمرینات و حرکات مربوط به ایروبیک و یا سایر ورزش های هوازی، می تواند باعث افزایش ضربان قلب و سوزاندن کالری شود.

برای کالری سوزی بالا تمرینات رقص معروف مانند زومبا یا بوکوا را نیز امتحان کنید.

تمرین با کتل بل

تمرینات هوازی فقط یک راه موثر سوزاندن کالری می باشد، تمرینات با وزنه یا تمرینات قدرتی نیز مهم هستند. کتل بل نوعی دمبل روسی است که انتهای آن شبیه گوی است. کالری سوزی تمرین با کتل بل بین ۵۵۴ تا ۸۲۲ کالری بر ساعت است.

شاید برایتان جالب باشد که در تمرینات کتل بل، کالری سوزی تا ۳۶ ساعت بعد از ترک باشگاه نیز ادامه می یابد. برای دستیابی به نتایج بهتر توصیه می شود بدون وقفه و با استراحتی کوتاه تمرینات خود را پیگیری کنید.

بوکس

اگر جز علاقمندان بوکس هستید. بدانید که با انجام ورزش بوکس می توانید در هر ساعت 700 تا 1100 کالری بسوزانید. این ورزش جزو ورزش های سنگین بوده و انرژی زیادی مصرف می نماید. البته شما می توانید این ورزش را در منزل یا پارکینگ خانه تان هم انجام دهید.

 بدنسازی

27t
بدنسازی

با انجام تمرینات بدنسازی، 455 کالری در ساعت بسوزانید. یکی از مهم ترین امتیاز های این ورزش نسبت به سایر تمرینات این است که روند چربی‌سوزی تا ۴۸ ساعت بعد از تمرین هم ادامه دارد.

توصیه هایی برای چربی سوزی بیشتر

  • دست کم سه بار در هفته ورزش کنید.
  • هر جلسه‌ی ورزشی‌تان حدود ۲۰ دقیقه باشد.
  • آب زیاد بنوشید.
  • در هفته حداقل یک روز استراحت کنید.

سخن آخر

همانطور که در این مطلب مشخص است برخی از تمرینات به وضوح کالری بیشتری نسبت به بقیه می سوزانند. اما پیش از این که تمرین با میزان کالری سوزی بالا را در اولویت خود قرار دهید بهتر است ابتدا ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید، زیرا علاقمندی شما کمک می کند بتوانید در طی هفته ها و ماه ها تمرینات منظم و مداومی داشته باشید.