همیشه شنیده ایم که باید صبح زود بیدار شویم اما واقعا اصلا چرا باید صبح زود بیدار شویم؟ سحرخیزی کلید خوشحالی، سلامتی و بهره وری است. چگونه میتوانیم به این عملکرد و عادت مثبت دست یابیم؟ چطور خود را به صبح زود بیدار شدن عادت دهیم؟ این سوال اکثر افرادیست که برای موفقیت و تلاش دغدغه دارند اما به قول گِلِن کوک:

صبح‌ فوق‌العاده است ولی تنها اشکالش این است که در ساعت نامناسبی از روز واقع شده‌.

اگر شما هم آدم سحر خیزی نیستید در این مقاله از سایت تورال اسپرت با ما همراه باشید که در مورد سحرخیزی و راهکار های صبح زود بیدار شدن خواهیم گفت.

مزایای سحرخیزی چیست؟

عادت مشترک افراد موفق و ثروتمند همیشه سحرخیزی بوده است و این چیزیست که همه ما زیاد در مورد آن شنیده و خوانده ایم. اما چطور خود را به صبح زود بیدار شدن عادت دهیم؟ اکثر این افراد ساعات ابتدایی روز (4تا 5 صبح) را برای شروع روز خود انتخاب میکنند و اکثرا به مطالعه، یاگیری و ورزش می پردازند. در این بخش قرار است از مزایای سحرخیزی و صبح زود بیدار شدن بگوییم.

آرامش و سکوت ابتدای روز

آرامش و سکوت ابتدای روز

آرامش صبح

شاید مهم ترین مزیتی که بیداری در ساعات ابتدای روز برای افراد موفق دارد این است که عوام مزاحم مانند تماس ها و پیام ها و وجود اطرافیان وجود ندارد. بنابراین با تمرکز بیشتری می توان بر روی مسائل مهم و اساسی تمرکز کرد. در اغلب مواقع صبح‌ها بهترین مواقع برای داشتن زمانی آرام و بدون شلوغی است.

هنوز افراد زیادی در خواب خوش به سر می‌برند و بیدار نشده‌ اند. سکوت بر بیش‌تر خانه‌ها حاکم است و حتی طبیعت نیز برای شروع روز دیگر در حال آماده سازی است. پس بهترین زمان برای خلوت کردن با خود یا انجام فعالیت‌ هایی است که نیاز به تمرکز و آرامش دارند.

افزایش انرژی مثبت

از طرفی سطح انرژی در این ساعات روز بسیار بالاست و این در ادامه بازدهی کار را بالا می برد. تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که صبح زود بیدار می‌شوند، ادامه‌ روز را با انرژی خوبی سپری می‌کنند.

افزایش شادابی و سلامتی

بهترین زمان برای ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی صبح‌های زود است. ایجاد عادت جدید ورزش در ابتدای شروع روز جدیدتان کمک خواهد کرد که در طولانی مدت از شادابی و سلامت بالاتری برخوردار باشید. همچنین باعث میشود استرس کمتری داشته باشید و وقت بیشتری برای آماده شدن برای روز کاری خود داشته باشید.

سحرخیزی- افزایش شادابی و سلامتی

نرمش صبح

در افراد سحر خیز به طرز قابل توجهی سطح ناامیدی و افسرگی کاهش پیدا می کند و عموما این افراد از سطح بالای انرژی و امید برخوردارند و ازطرف دیگر این افراد به دلیل انجام منظم تمرین های صبگاهی از قدرت اراده و تصمیم گیری بالاتری برخوردارند و با در دست گرفتن شروع روز خود ادامه روز خود را با کنترل بیشتری در دست دارند.

سحر خیز باش تا کام روا شوی!

شما با تمام توان از بخش آغازین روز خود مراقبت کنید. مطمئن باشید که ما بقی روزتان از خودش محافظت ومراقبت خواهد کرد. خالق صبحتان باشید و زندگی تان را به بالاترین سطح کیفی برسانید.

فرمول سحرخیزی و صبح زود بیدار شدن

 • انگیزه خود را بیابید

هدف از بیداری را برای خود مشخص کنید، ما در مورد مزایای و دلایل سحر خیزی برایتان گفتیم اما آنتونی رابینز در این رابطه می گوید: یک هدف متعالی خواب را از چشمان شما می گیرد و انگیزه را به شما باز می گرداند. بنابراین قبل از هر چیز از خود بپرسید که هدف شما از صبح بیدار شدن چیست؟

 • از شب قبل شروع کنید

برای داشتن یک برنامه صبحگاهی منظم قبل از هر چیزی برنامه‌ی منظمی برای پیش از خواب خود داشته باشید. برای داشتن یک خواب کافی و با کیفیت می توانید راهکار های افراد موفق را دنبال کنید.

قهوه را محدود کنید

قهوه

 1. مصرف قهوه و کافئین را محدود کنید:

بهتر از بعد از ساعت 2 بعد از ظهر قهوه نخورید.

 1. از وسایل الکترونیکی دوری کنید:

قرار گرفتن در معرض وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و لبتاب پیش از خواب الگوی خواب شما را بهم می ریزد، بنابراین سعی کنید حداقل یک ساعت قبل از خواب استفاده از این وسایل را محدود کنید.

 1. صرف غذا قبل از ساعت 8 شب:

آیا می دانید یکی از علل خستگی و بی حالی شما در ساعات اولیه روز، بخاطر صرف غذای پرکالری و حجیمی است که در وعده شام استفاده کرده اید؟ سعی کنید پیش از ساعت 8 شب شام سبکی میل نمایید و از سبزیجات و غذاهای فیبردار استفاده کنید.

 1. خواب های روزانه را ترک کنید:

سعی کنید اگر به این نوع از خواب عادت دارید آن را به مرور ترک کنید چون اختلال در خواب شب یکی از علل اصلی عدم بیدار شدن در ساعت دلخواه صبح است.

 1. انتخاب محل مناسب برای خواب:

محیطی با تاریکی مطلوب و دمای مناسب برای خواب خود انتخاب کنید این کار با تنظیم سطح هورمون های بدن به بهبود کیفیت خوابتان کمک خواهد کرد. تحقیقات ثابت کرده که خوابیدن در اتاق با دمای 25 درجه می تواند باعث داشتن خواب سبک و آرام باشد. و در ادامه انجام این کار می توانید به راحتی صبح زود بیدار شوید زیرا که خواب کافی و با کیفیتی را گذرانده اید.

برنامه ریزی داشته باشید

برنامه ریزی داشته باشید

برنامه ریزی

نوشتن کارهای مهمی که باید صبح بعد از بیدار شدن انجام دهید می تواند اراده شما را برای سخرخیزی محکم تر کند. نوشتن و یادداشت کردن کارهای مهمی که قرار است صبح بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید می تواند اراده شما را در سحرخیزی و شروع بی درنگ روزمرگی تان محکم تر کند. هر چه اراده قوی تری داشته باشید راحت تر می توانید سحر خیز شوید.

تغییر زنگ ساعت

بیدار شدن هر روزه با یک زنگ ساعت خاص باعث می شود بعد از مدتی دیگر با زنگ ساعتتان نتوانید بیدار شوید. بنابراین برای بیدار شدن سریع تر از خواب زنگ ساعت خود را تغییر دهید .

بلافاصله رختخواب را ترک کنید

سعی کنید بلافاصله پس از زنگ خوردن ساعتتان رختخواب خود را ترک کنید زیرا هر چه بیشتر در رختخواب بمانید بدنتان تمایلش برای بازگشت به خواب عمیق بیشتر می شود.

تخت خوابت را مرتب کن

گاهی اوقات انجام کارهای پیش پا افتاده می تواند زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. عمل ساده ای مانند مرتب کردن رخت خواب منجر به ایجاد نیروی انگیزشی عمیقی در شما می شود و رضایت درونی برای به پایان رساندن یک رو زعالی را برایتان فراهم می کند. بنابراین برای تحل جهان، اول تخت خوابت را مرتب کن!

عادات صبحگاهی خود را «به آرامی» تغییر دهید

همانطور که می دانید تبدیل هر کاری به عادت، نیازمند گذر زمان است. بنابراین سعی کنید به مرور زمان، زودتر و زودتر بیدار شوید.

فعالیت های لذت بخش را برای آغاز صبحتان انتخاب

برای ایجاد انگیزه و تبدیل به عادت شدن سحرخیزی روز خود را با انجام فعالیت های لذت بخشی که به آن علاقمند هستید شروع کنید. کارهایی را انجام دهید که باعث شود احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید.

از جمله کارهای پیشنهادی افراد موفق برای شروع روز

 • مدیتیشن
 • ورزش یا نرمش
 • شکرگزاری
 • خلوت و آرامش
 • یادگیری و مطالعه
 • برنامه ریزی

سخن پایانی

سحرخیزی و ایجاد عادات صبح بیدار شدن نیاز به تمرین و تکرار دارد. بنابراین قبل از ایجاد هر عادات جدید صبور باشید و انتظار واقع بینانه ای داشته باشید. هیچ راهنمایی بهتر از خودتان نمی توانند در این زمینه کمک کننده باشد. پس برای وارد کردن عادت سحرخیزی به زندگیتان اهمیت و دلایل این بیداری را برای خود توجیه پذیرکند و سپس با اقدامات ساده ای که به آنها اشاره کردیم صبحتان را دراختیار داشته باشید و زندگیتان را ارتقا دهید.