معمولا هر ورزشکاری در رشته بدنسازی با این سوال مواجه می شود که چرا عضلاتم رشد نمی کند؟ متوقف شدن رشد عضله موضوعی است که برای بسیاری از ورزشکاران تازه‌کار به وجود می‌آید. یکی از راه های کمک کننده در این مسیر و عضله سازی درست، ایجاد آگاهی لازم در این زمینه می باشد. آیا شما از دلایل توقف رشد عضلات آگاهی دارید؟ آیا می‌خواهید این عوامل را بشناسید؟ مسلما عوامل زیادی بر رشد عضلات شما تاثیر می‌گذارند و باعث توقف رشد ماهیچه‌های شما می شود. در این مقاله از سایت تورال اسپرت به بررسی مهم ترین دلایل توقف رشد عضلات می پردازیم و علت توقف رشد عضلات در بدنسازی را توضیح می دهیم، با ما همراه باشید

یافتن راه درست برای دستیابی به  هدف عضله سازی به شدت چالش ‌برانگیز است. اما به هیچ وجه به این معنی نیست که کاری غیرممکن یا بسیار دشوار پیش رو دارید. با داشتن یک برنامه‌ی ورزشیِ درست و حسابی، تغذیه‌ی صحیح و اصلاح سبک زندگی‌تان می‌توانید به اندام دلخواهی که آرزویش را دارید، برسید.

علت توقف رشد عضلات چیست؟

 طرز فکر شکست پذیر

اگرچه ژنتیک نقش موثری در رشد عضلات دارد، اما شما همچنیان می توانید سایز عضلات خود را افزایش دهید. اینکه چه طرز فکری دارید، عامل قدرتمندی در رسیدن به این مهم خواهد بود.

برای کمک به فرایند رشد عضلاتتان، و پاسخ به علت توقف رشد عضلات در بدنسازی، بهتر است همین ابتدا طرزفکر مثبت را در خود توسعه دهید. با تغییر طرز فکر خود و پیروی از نکات زیر می توانید شاهد رشد عضلات خود را باشید.

 عدم دریافت کالری لازم

علت توقف رشد عضلات در بدنسازی

دریافت کالری

از ساده ترین و مهم ترین دلیل توقف رشد عضلات در بدنسازی بحث را آغاز می کنیم. همانطور که می دانید ماهیچه های بدن برای رشد به مواد غذایی کافی و مناسب نیاز دارند. البته باید به این نکته توجه نمایید که مصرف کالری زیاد و نداشتن تمرین سخت و جدی نه تنها به رشد عضلات نمی کند، بلکه ممکن است باعث افزایش ذخیره چربی نیز باشد.

بنابراین اگر ورزش سفت و سختی را به صورت منظم دنبال می کنید ولی رشد عضله نداشته اید! عدم دریافت کالری لازم ممکن است از دلایل توقف رشد عضلات شما باشد. بنابراین شاید لازم باشد بر میزان دریافت کالری بدنتان توجه بیشتری داشته باشد. بهترین کار برای دریافت کالری کافی این است که مقدار کالری مورد نیاز بدنتان را به دست آورید. سپس برای عضله سازی ۵۰۰ کالری به آن اضافه کنید

رژیم غذایی نامناسب

داشتن یک برنامه غذایی سالم به منزله حذف چربی و ریز مغذی های نیست، بلکه مصرف مناسب و به اندازه از همه مواد مورد نیاز بدن می باشد. از جمله مواد اصلی مورد نیاز عضله سازی؛ پروتئین، کربوهیدرات و چربی می باشد. سعی کنید میزان مناسبی از این موارد را حتما در رژیم غذایی خود بگنجانید

 مصرف پروتئین کافی

 مصرف پروتئین کافی

منابع پروتئین

یکی از موارد مهم دیگر در رشد عضله مصرف مناسب و کافی از منایع پروتئین می باشد. باید بگویم که داشتن تمرینات ورزشی درست و در کنار عدم دریافت پروتین لازم، بی فایده خواهد بود. چرا که در صورتی که پروتین مصرفی شما کافی نباشد با پیده کاتابولسیم مواجه خواهید شد. و این یعنی عضله سوزی!

برای تامین پروتین لازم بدن، مصرف لبنیات، گوشت گوساله و طیور، ماهی، تخم مرغ و دانه ها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. و در صورت نیاز برای مصرف مکمل های پروتینی با پزشک مشورت نمایید.

استرس زیاد و نداشتن خواب کافی

یکی از عوامل مخرب در ورزشهای بدنسازی و عضله سازی،  استرس زیاد و نداشتن خواب کافی است. استرس زیاد سرعت ریکاوری عضلات را کاهش می دهد و با افزایش سطح کوتیزول، کاهش سنتز پروتتین را به دنبال دارد. بنابراین سعی کنید با راهکار های متفاوت، سطح استرس خود را کاهش دهید.

یکی از مهمترین هورمون‌ها در رابطه با رشد ماهیچه هورمون رشد انسانی یا همان HGH است. بالاترین سطح HGH در هنگام خواب ترشح می‌شود. خواب کافی یک ریکاوری عالی برای شما به ارمغان می‌آورد.

برنامه تمرینی نامناسب

یکی دیگر از دلایل توقف رشد عضله، اجرای نادرست برنامه های تمرینی و یا  تکرار نامناسب آن است. فرایند ساختن عضلات در واقع واکنش بدن به افزایش فشار وارده به آن است. پیشرفت در تمرین باعث رشد عضلات میشود. پیشرفت به معنی‌ افزایش ثابت وزنه ها، افزایش شدت و فشار در تمرینات است. که این عوامل بدن را وادار به ایجاد رشد در عضلات خواهد کرد.

توجه داشته باشید که تمرین زیاد بدون استراحت کافی، همانطور که اشاره کردیم منجر به عضله سوزی خواهد شد. تمرین زیاد حتی ممکن است باعث ترشح هورمون استرس و تضعیف سیستم ایمنی بدن نیز شود.

راهکار: سعی کنید زیر نظر مربی بدن سازی حرفه ای کار کنید تا بدن شما به خوبی شکل گرفته و موجب عضله سوزی نشود.

اصول بدن سازی

اگر این ۳ اصل را در تمرینات بدرستی رعایت کنید می‌ توانید تا حد زیادی به جلوگیری از توقف رشد عضلات کمک کنید.

 • شدت: هر ست باید چقدر سخت تلاش کنید
 • مقدار: چند تا ست انجام بدهید.
 • تناوب: هر چند وقت یکبار باید تمرین کنید

تمرینات وزنه بیشتر از تمرینات هوازی

دلایل توقف رشد عضلات- عضله سازی

تمرین وزنه

اهمیت تمرینات هوازی کاملا مشخص است. اما نکته اینجاست که در فاز حجم و عضله سازی، تمرکز اصلی باید بر تمرین های با وزنه باشد تا تمرین های هوازی.

در واقع تمرین هوازی با تمام فواید و ضرورتی که دارد، باید طبق اصول و قواعد مربوط به خودش در برنامه تمرینی شما گنجانده شود.

مسلما میزان و زمان اجرای این تمرینات، در افراد، متفاوت می باشد. و بستگی به فاز تمرینی، هدف فرد و شرایط فیزیکی و بدنی وی دارد.

دریافت آب کافی

علت توقف رشد عضلات چیست

نوشیدن آب

آب یک مکمل طبیعی برای تمامی عملکردهای ضروری بدن می باشد. کم آبی یک مشکل جدی در عدم رشد عضلات محسوب می شود. سعی کنید به صورت روزانه آب کافی بنوشید.

مروری بر مطالب

پس اگر خواهان به دست آوردن عضله‌ و افزایش وزن هستید باید:

 • مقدار کالری مورد نیاز بدنتان را به دست آورید.
 • مقدار مناسبی از کربوهیدرات ها،پروتئین و چربی‌ در رژیم خود بگنجانید.
 • روزانه میزان مناسبی آب بنوشید
 • یک برنامه تمرینی مناسب انتخاب کنید.
 • سعی کنید برنامه تمرینی متنوعی داشته باشد.
 • همیشه با تکنیک صحیح حرکات را اجرا کنید.
 • به عضلات خود فرصت ریکاوری و استراحت دهید.
 • به اندازه کافی‌ بخوابید.
 • طبق مشورت مربی و پزشک خود، برای وعده بعد از تمرین مکمل و مواد غذایی مناسب داشته باشید.
 • با انگیزه باشید!

سخن پایانی

در بیشتر اوقات عدم رشد عضلات در ورزش دلیل جدی و خاصی دارد .چون معمولاً نشان‌ دهنده این است که مواردی که در این مطلب گفته شد، رعایت نشده است. حالا وقت آن رسیده تا این موانع و عوامل منفی را از برنامه ها و شیوه های خود حذف کنید و به دنبال شروعی دوباره باشید. در این مقاله از سایت بازرگانی ورزشی تورال  به دلایل عدم رشد عضله پرداختیم. اما  ضمن توجه به این موارد، مطمئن‌ترین کار این است که زیر نظر مربیان حرفه‌ایِ ورزش و تغذیه، به تمریناتتان ادامه دهید