بسیاری از افراد امروزه جهت بهبود سیستم قلبی عروقی، از دویدن روی تردمیل یا پیاده روی به عنوان تمرینات هوازی استفاده می‌کنند. این انتخاب به شرایط هر فرد بستگی دارد. اگر به دلیل بیماری‌های واگیردار از فعالیت‌های خارج از منزل اجتناب می‌کنید، تردمیل گزینه مناسبی است.

همچنین، پیاده روی به عنوان گزینه ی ارزان‌تر مطرح می‌شود. فعالیت‌های جسمانی به بهبود سیستم قلبی عروقی، افزایش شادابی و بهبود روحیه کمک می‌کنند. پیاده روی و تردمیل می‌توانند در بازدید از باشگاه یا در منزل به بهبود کلیت سلامت و شادابی کمک کنند.

 

دویدن روی تردمیل

تردمیل دارای یک تسمه پهن است که با توجه به سرعت یا شیب، توسط کاربر تنظیم می‌شود و در حین تمرین حرکت می‌کند. این ویژگی به افراد این امکان را می‌دهد که سرعت و شیب را به‌صورت متناسب با سطح آمادگی جسمانی و هدف تمرین خود تغییر دهند.

تردمیل یک وسیله ورزشی با کمربند چرخشی قابل کنترل است که امکان پیاده‌روی یا دویدن را در منزل فراهم می‌کند.این وسایل جهت تسهیل ورزش در هنگام حضور در منزل طراحی شده‌اند. تنوع زیادی در انواع تردمیل‌ها وجود دارد که این موضوع باعث افت و خیز قیمت آنها شده است.

هرچند تردمیل از جمله وسایل گران‌قیمت حساب می‌شود ولی وجود آن در منزل می‌تواند به طور چشمگیری بر روی افزایش فعالیت ورزشی تأثیر گذار باشد.گران قیمت بودن تردمیل‌ها برخی از افراد را از خرید تردمیل باز داشته و برای استفاده از این وسیله، لازم است حتما کفش پیاده‌روی را نیز در نظر بگیریم.

تردمیل

 

مزایای دویدن روی تردمیل

یکی از مزایای بزرگ استفاده از تردمیل، دسترسی آسان به آن است. اکثر تردمیل‌ها در داخل خانه قرار دارند که این امکان را به شما می‌دهد در هر ساعت از روز یا شب و در هر شرایط آب و هوایی از آن استفاده کنید. این ویژگی می‌تواند برای افرادی که در شب ورزش می‌کنند بسیار مفید باشد.

طرفداران دویدن روی تردمیل از امکانات گوناگون آن لذت می‌برند، از جمله کنترل دقیق سرعت، شیب و فواصل. این ویژگی‌ها به خصوص برای کسانی که از آسیب ورزشی رنج می‌برند، مفید است؛ زیرا می‌توانند به‌طور آرام و در یک محیط کنترل شده روی تردمیل تمرین کنند.

برای مثال، دویدن در فضای باز ممکن است برای افرادی که ممکن است مشکلات مچ پا داشته باشند، خطرناک باشد به دلیل زمین ناهموار و لغزنده. همچنین، دویدن روی تردمیل ممکن است برای مفاصل موثرتر باشد، زیرا بسیاری از تردمیل‌ها دارای تسمه‌های بالشتکی برای جذب بخشی از ضربه هستند، که در مقابل زمین سخت پیاده روها و جاده‌ها قرار دارد.

از جمله فواید دیگر ورزش با تردمیل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تقویت سیستم قلب و عروق
  2. کاهش وزن، لاغری و ریکاوری بدن
  3. کنترل منظم ضربان قلب
  4. کنترل فشار خون
  5. جلوگیری از بیماری‌های قلبی نظیر رفع استرس و انسداد عروق کرونر

 

تردمیل

معایب دویدن روی تردمیل

پیش از خرید هر وسیله ورزشی، ارزیابی دقیقی از ابعاد مختلف دستگاه ضروری است. استفاده از تردمیل نیز هرچند مزایای خود را دارد، اما ممکن است معایبی نیز برای شما ایجاد شود. با توجه به این مزایا و معایب، شما قادر به انجام تصمیم بهتری در خصوص خرید این دستگاه خواهید بود. در میان معایب استفاده از تردمیل، موارد زیر قابل ذکر است:

1. هزینه بالا:استفاده از تردمیل نیازمند هزینه زیادی است، که برخی افراد قادر به تامین آن نیستند.

2. اندازه بزرگ:دستگاه تردمیل از اندازه بزرگی برخوردار است که نیاز به فضای کافی در خانه برای قرار گرفتن دارد.

3. نیاز به دانش فنی:برای استفاده از تردمیل، نیاز به آشنایی با تنظیمات آن دارید و در برخی موارد، احتیاج به راهنمایی مربی حرفه‌ای است.

4. محدودیت تنوع حرکات:تنوع حرکات ورزشی با تردمیل محدود است و این موضوع می‌تواند باعث کسلی و خستگی شود.

5. تاثیر نادرست بر فرم بدن:دویدن بر روی تردمیل، اگر به درستی انجام نشود، ممکن است تاثیرات منفی بر فرم بدن شما داشته باشد.

6. فاقد احساس طبیعی:پیاده‌روی در فضای باز احساس بهتری به شما می‌دهد، در حالی که تمرین بر روی تردمیل فقط در یک فضای بسته انجام می‌شود.

 

تردمیل زانو درد

تردمیل و زانو درد

یکی از مشکلات شایع مرتبط با استفاده از تردمیل، درد زانو است. ضربه‌های مکرر به زانوها در حین دویدن ممکن است منجر به ناراحتی در منطقه زانو یا تشدید دردهای قبلی شود. برای کاهش احتمال درد زانو، اموری همچون انتخاب کفش مناسب، حفظ فرم دویدن صحیح و تدریجی،شدت و مدت تمرینات با تردمیل بسیار حائز اهمیت است.

بسیاری از تردمیل‌های جدید این مشکل را با داشتن ضربه‌گیرهای فنری بهبود داده‌اند. این ضربه‌گیرهای فنری، به جلوگیری از فشار بر زانو کمک می‌کنند و همچنین جلوی انتقال صدا به طبقات پایین را نیز می‌گیرند.

برای پیشگیری یا مدیریت درد زانو، مشاوره با یک متخصص یا مربی تناسب اندام می‌تواند راهنمایی مفیدی باشد.

آسیب به عضلات پایین‌تنه

از یک جهت، تردمیل یک وسیله عجیب است. درحالی که می‌تواند ابزار موثری برای تقویت عضلات پا باشد، استفاده نادرست یا انجام تمرین بیش از حد ممکن است به طور بالقوه به کشیدگی یا عدم تعادل عضلانی منجر شود.

ضروری است که به بدن خود گوش دهید، از انجام تمرین بیش از حد خودداری کنید و برای حفظ رشد متوازن عضلات، از تمرینات ترکیبی و تمرینات قدرتی بهره مند شوید. با انجام حرکات کششی و گرم کردن مناسب قبل از تمرین روی تردمیل، می‌توانید خطر آسیب عضلانی را به حداقل رسانید.

به هم خوردن تعادل و بروز سرگیجه

برخی افراد ممکن است حین استفاده از تردمیل احساس عدم تعادل یا سرگیجه کنند، به ویژه در سرعت‌ها یا شیب‌های بالاتر. شروع با سرعتی ملایم و به تدریج افزایش دادن شدت، به بدن این امکان را می‌دهد که به مرور زمان با شرایط سازگار شود.

حفظ فرم صحیح و استفاده از دستگیره‌های دستگاه (فقط در مواقع ضروری برای حفظ تعادل) می‌تواند به بهبود پایداری و کاهش خطر افتادن یا سرگیجه کمک نماید. در صورت ادامه مشکلات تعادل، توصیه می‌شود با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

 

5

فواید پیاده روی

راه رفتن در فضای باز برای قدم زدن یا دویدن، به دلیل افزایش سطح متابولیسم، یک مزیت کالری‌سوز برتر به همراه دارد. این فعالیت باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می‌شود، که در نتیجه موجب لاغری می‌گردد. اما توجه به شرایط جوی و محیطی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا ممکن است شرایطی مانند هوای گرم، باد و سطوح شیب‌دار بر روی میزان مقاومت بدن تأثیرگذار باشد.

تأمین ویتامین D از طریق نور خورشید یک نکته اساسی است که می‌تواند به حفظ سلامتی سیستم گردش خون و انتقال مواد مغذی به عضلات و استخوان‌ها کمک کرده و از پوکی استخوان جلوگیری نماید. پیاده‌روی در فضای باز تحت نور خورشید باعث جبران کمبود ویتامین D در بدن می‌شود. بنابراین، این روش فعالیت ارزان و همیشگی، با یک کفش ورزشی به عنوان تجهیزات اساسی، برای همه افراد قابل دسترس خواهد بود.

پیاده‌روی در فضای باز به عنوان یک فعالیت آرامش‌بخش نیز معرفی می‌شود که به حذف استرس کمک می‌کند. این فعالیت برای افرادی که از آسیب‌های مفصلی بهبود یافته‌اند یا در دوران نقاهت قرار دارند، به عنوان بهترین راه درمانی توصیه می‌شود. همچنین، مسیرها با سطوح شیب‌دار و پستی‌وبلندی‌های مختلف، پالس‌های عصبی مفید را در بدن ایجاد می‌کنند و گره‌های عضلانی را باز می‌کنند.

متأسفانه، بیماری واریس که به علت کم‌تحرکی و نقص فعالیت جسمانی شایع است، با استفاده از این روش قابل بهبود است. همچنین، تأثیرات شرایط آب و هوایی نیز بر سطح مقاومت بدن در حین قدم زدن در فضای باز اثرگذار است. به عنوان مثال، باد شدید می‌تواند نیروی بیشتری به پاها وارد کند و این موضوع موجب افزایش نرخ کالری‌سوزی در طول فعالیت گردد.

 

تردمیل

معایب دویدن در فضای باز

مفیدترین زمان برای دویدن در فضای باز در دمای خشک و نسبتاً گرم است، اما در شرایط باران، برف، گرمای شدید یا سرد بیش از حد، بهتر است احتیاط کنید. می‌توان با استفاده از لباس مناسب، آمادگی کافی و تمرین‌های مرتب در بیشتر شرایط آب و هوایی در فضای باز دوید.

توجه به دمای محیط و لباس مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا دویدن در سرما یا گرمای شدید می‌تواند خطر کم‌آبی بدن را افزایش دهد. انتخاب لباس مناسب و مصرف آب کافی در این شرایط ضروری است. همچنین، دویدن در شب نیز خطر آسیب را افزایش می‌دهد، بنابراین از لباس‌های بازتابنده و چراغ جلویی استفاده کنید تا دیده شوید.

به دیگران اطلاع دهید که کجا دویده و چه زمانی به خانه بازمی‌گردید، و اگر ممکن است، یک دوست دونده همراهتان باشد. این مسائل باعث افزایش ارتباط با طبیعت و بهبود سلامت روانی می‌شوند و احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهند. با این حال، دویدن در فضای باز ممکن است برای ورزشکاران شبانه یا در شرایط آب و هوایی سخت، چالش‌برانگیز باشد.

 

7

پیاده روی یا تردمیل؛ کدام برای کاهش وزن و چربی سوزی بهتر است؟

بررسی افراد مختلفی که پیاده روی در فضای باز و یا روی تردمیل انجام داده‌اند نشان می‌دهد،که بیشترین موفقیت در کاهش وزن و سوزاندن کالری در افرادی بوده که خارج از خانه در محیط‌های متنوع و چالش‌انگیز پیاده روی می‌کردند.

این افراد با عبور از مسیرهای ناهموار، صعود و نزول در تپه‌ها، یا عبور از پله‌ها، با عواملی مانند باد و هوای متغیر مواجه می‌شدند، که باعث افزایش کالری سوزی و تنوع تمرین می‌شد. احتمالاً این افراد به دلیل محیط محاوره طبیعی و انگیزه بیشتر، پیشرفت بیشتری در تمرینات خود داشتند و بهتر موفق به پایبندی به برنامه ورزشی خود بودند.

با این وجود، این نتیجه یکی از نتایج کلی است و مهم است به یاد داشته باشیم که تردمیل نیز می‌تواند تنظیمات مختلفی داشته باشد، از جمله شیب و سرعت، که با تغییر آنها می‌توانید کالری سوزی خود را افزایش دهید. همچنین، کاهش وزن یک مسئله چند جانبه است و به عوامل مختلفی از جمله تمرینات و رژیم غذایی مناسب، وابسته است. در نتیجه، استفاده از هر دو روش می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

بهترین راه برای کاهش وزن این است که ورزش را به صورت مداوم و منظم انجام دهید و همچنین به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید. بنابراین، هر روشی که شما را به ورزش منظم و پایبند به رژیم غذایی سالم تشویق کند، به طور کلی برای شما موثر خواهد بود.