احتمالا شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید تناسب اندام خود را حفظ کنید، همه افراد در هر سن و سالی که باشند با دغدغه تناسب اندام همیشه درگیرند.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل دارد به تناسب اندام برسید همین امروز شروع کنید. خیلی‌ها همیشه در حال تصمیم گرفتن هستند. یا اینکه می‌گویند از فردا رژیم را شروع می‌کنم. اما این فردا هیچ‌ وقت از راه نمی‌رسد.

اما قبل از هر اقدامی لازم است  اطلاعات خود را درباره راهکار های ساده و قابل اجرای حفظ تناسب اندام بالا ببرید و بعد در این مسیر قدم بردارید.

در ادامه با تورال اسپرت همراه باشد. تا با راه کارهای حفظ تناسب اندام بیشتر آشنا شویم.

تحرک داشته باشید

برای اغلب افراد، برنامه ریزی برای ورزش کردن چندان موفقیت آمیز نیست. بنابراین سعی کنید چند فعالیت اضافی را در طول روز و هفته به لیست کارهای روزانه خود اضافه کنید و با حرکات بیشتر به حفظ تناسب اندام خود کمک کنید.

با اضافه کردن چند راهکار ساده به برنامه های روزانه خود، بدون اینکه زمان زیادی را صرف این کار کنید، باعث ایجاد تحرک بیشتر و حفظ تناسب اندام خود شوید، در ادامه با چند کار ساده ایجاد تحرک آشنا شوید.

  • از پله‌ها استفاده کنید!

9tاستفاده از پله

استفاده از پله ها به جای آسانسور، ضربان قلب شما را افزایش می دهد، به تعادل و تناسب شما کمک خواهد کرد و همچنین باعث بهبود قدرت اندام های تحتانی نیز می شود.

  • کارتان را با پیاده‌روی ترکیب کنید!

کارهایتان را با پیاده روی ترکیب کنید این اقدام به ظاهر ناچیز در بلند مدت باعث افزایش شادابی و تناسب اندام شما خواهد شد. بهتر است حین انجام کارهای روزانه زمان هایی به پیاده روی های کوچک اختصاص دهید مثلا در طی یک تماس در روز، پیاده‌ روی کنید.

  • دوچرخه سواری کنید

8t
دوچرخه سواری

آخرین باری که دوچرخه سواری کرده اید کی بود؟ سعی کنید از دوچرخه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که دوچرخه سواری باعث بهبود مهارت های حرکتی می وشود. و سطح کلسترول و استرس را کاهش می دهد.

  • فعالیت وزشی در حین تماشای تلوزیون

این یک فرصت عالی برا افزایش فعالیت های جسمانی و حفظ تناسب اندام شما خواهد بود. اگر شما فعالیت های ساده ای همچون کشش یا یوگا، استفاده از دوچرخه ثابت و یا پیاده روی و جابجایی را در حین تماشای تلوزیون به روال روزمره زندگی خود اضافه کنید. متوجه خواهید شد که در آخر روز بیش از 30 دقیق ورزش کرده اید.

این اقدامات ساده در بلند مدت در حفظ تناسب اندام شما موثر خواهد بود

  • دورتر پارک کنید

با همین پیاده‌روی‌های کوتاه در طول روز می‌توانید تعداد قدم‌های روزانه خود را افزایش دهید. کمی دورتر پارک کنید تا تحرک بیشتری داشته باشد

هیچ‌ یک از وعده‌های غذایی را حذف نکنید

آیا شما هم گاهی اوقات وسوسه می شوید. که برای حفظ تناسب اندام خود تا حد ممکن با کم خوردن غذا و یا حذف وعده های غذایی، وزن خود را به سرعت کاهش دهید؟

هیچ‌کدام از وعده‌های غذایی را حذف نکنید. بر اساس مطالعاتی که انجام شده است. حذف برخی وعده های غذایی به خصوص صبحانه بیش از آنکه باعث کاهش وزن شود با اضافه وزن در ارتباط است.

بنابراین برای اینکه به حفظ تناسب اندام خود کمک کنید طوری برنامه ریزی کنید که در طول روز به طور منظم سه وعده غذایی و سه میان وعده مصرف کنید. با انجام منظم این موارد کمتر دچار گرسنگی می شود. و روی میزان غذا و نحوه غذا خوردن خود کنترل بهتری خواهید داشت.

همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که با افزایش تعداد وعده‌ها، سیستم گوارش بدن کارکرد بهتری خواهد داشت. همچنین مواد مغذی بدن به مقدار کافی تامین می‌شود، نوسانات قند خون به حداقل می‌رسد و احساس گرسنگی شدید در پی نخوردن یک وعده غذایی از بین خواهد رفت.

آرام تر غذا بخورید

وقتی که بحث حفظ سلامت و تناسب اندام در میان باشد. بسیاری از ما به چیزهایی مثل خوردن غذاهای سالم و ورزش فکر می‌کنیم. اما تابه‌ حال فکر کرده‌اید که آرام‌ تر غذا بخورید؟

یکی از مهم‌ترین عوامل در سلامتی و جلوگیری از بیماریهای گوارشی، نحوه‌ی غذاخوردن ماست که اکثر مواقع به آن بی‌توجه هستیم.  بیش‌از حد غذا خوردن، تنها یکی از کوچک‌ ترین عوارضی است که تند غذاخوردن برای ما دارد.

 آب زیاد بنوشید

احتمالا همه ما شنیده ایم که نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می کند. اما آیا واقعا آب این تاثیر را دارد؟ پاسخ بله است.

بررسی های بالینی نشان می دهند. نوشیدن آب قبل و حین وعده های غذایی، احساس سیری را افزایش می دهد. چنانچه احساس رضایت و سیری افزایش داشته باشد یعنی کالری کلی کمتری دریافت می گردد. همه این ها کاهش وزن تدریجی را دربر دارد.

بنابراین سعی کنید به جای نوشیدن نوشیدنی‌های پر کالری، آب بنوشید. به طور متوسط هر انسانی به نوشیدن هشت لیوان آب در شبانه روز احتیاج دارد. شاید در ابتدا نوشیدن روزانه این مقدار آب برایتان دشوار باشد.

اما با تمرین و تکرار، بدن شما به این میزان آب مصرفی عادت می‌کند. بنابراین تلاش کنید طبق یک برنامه منظم میزان آب  مصرفی خود را در طول روز تنظیم کنید.

خوب بخوابید

6t 1
خواب

آیا تاکنون فکر کرده اید که خواب چه تأثیری روی تناسب اندام شما خواهد داشت؟ بگذارید در ابتدا با این باور اشتباه شروع کنیم! خواب کمتر منجر به کاهش وزن نمی شود!

وقتی شما کم بخوابید، بدن شما کالری را با سرعت کمتری می سوزاند. تا انرژی را ذخیره کند بنابراین گرسنه تر از خواب برمی خیزیدکه همین امر باعث ذخیره چربی بیشتر در کنار از دست دادن ماهیچه های شما می شود.

همچنین کمبود خواب سطح هورمون های تنظیم گرسنگی بدن را به هم می ریزد و باعث افزایش اشتهای کاذب می شود.

داشتن خواب کافی نه تنها به حفظ تناسب اندام کمک می کند بلکه در بهبود عملکرد سیستم ایمنی ، متابولیسم ، یادگیری و سایر کارکردهای روزمره نیز موثر است.

نکاتی در مورد خواب مناسب

بهتر است برای خواب مناسب و افزایش کیفیت خوابتان موارد زیر را رعایت کنید. چراکه  انجام این موارد داشتن خواب با کیفین برای کمک به کاهش وزن و تناسب اندام شما بسیار موثر می باشد.

  • سعی کنید هر شب راس ساعت مشخص برای خواب آماده باشید. و در واقع هر شب خواب مشابهی داشته باشید. انجام این کار کمک می کند بدن در آن زمان برای خواب آماده باشد.
  • قهوه نخورید! بهتر از بعد از ساعت 2 بعد از ظهر قهوه نخورید.
  • ورزش کنید! داشتن فعالیت های ورزشی در طول روز کمک می کند بهتر بخوابید
  • هر روز 15 دقیقه در معرض نور خورشید باشید. این برای ریتم شبانه روزی (ساعت بدن شما)خوب است.
  • قبل از خواب از تاریکی و دمای مطلوب اتاق خوابتان اطمینان داشته باشد

با مصرف سبزیجات خود را سیر نگه دارید

7t
سبزیجات

برای داشتن تناسب اندام مناسب از خوردن سبزیجات کافی غافل نشوید. سبزیجات مملو از فیبر هستند و کمک میکند که برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید. همچنین سبزیجات کالری کمتری نیز دارند

فیبرها را دریابید

فیبر باعث افزایش سرعت هضم غذا می‌شود. کلسترول خون را کاهش می‌دهند. و با یبوست مقابله می‌کنند. این سه دلیل برای اینکه در هر وعده‌ی غذایی فیبر بیشتری میل کنید کافی است. در مقاله ای دیگر از این سایت  در مورد غذاهای با فیبر بالا که حتما باید بخورید صحبت کرده ایم برای آگاهی هر چه بیشتر این مقاله را بخوانید

مصرف کربوهیدارت‌ها را کاهش دهید

برای کاهش وزن نیازی به حذف کامل کربوهیدارت ها از رژیم غذایی نیست. برای کم کردن وزن مصرف کربوهیدرات را به حداقل برسانید. و به دنبال آن به حفظ تناسب اندام خود کمک کنید.

سخن آخر

وزن ایده‌آلِ هر فرد، باتوجه به عواملِ محیطی و ژنتیکی نسبت به اطرافیانِ خود، متفاوت است. آنچه که در این مقاله به شما معرفی کردیم. راهکارهایی بسیار ساده و موثر هستند که می توانند علاوه بر کاهش وزن، جزو عادات همیشگی ما شوند. همچنین تغییرات مثبتی در زندگی مان ایجاد نمایند.

از اینکه زمان ارزشمندتان را به مطالعه این مطلب از سایت تورال اسپرت در رابطه با حفظ تناسب اندام اختصاص دادید، بی نهایت سپاسگزاریم.